Hotovosť, karta či telefón? V Číne sa začína platiť dlaňou
V Číne sa objavila nová a neobvyklá forma bezkontaktnej platobnej technológie, ktorá umožňuje zákazníkom platiť jednoduchým naskenovaním dlane namiesto tradičnej platobnej karty. Táto biometrická technológia, ktorú prvýkrát predstavil internetový gigant Tencent, sa v posledných mesiacoch snaží rozšíriť svoj dosah.
Používatelia tejto inovatívnej technológie si môžu zabudnúť na peňaženky a telefóny ponechať vo vrecku pri pokladni. Zakúpený tovar jednoducho zaplatia priložením ruky k senzoru vybavenému infračervenou kamerou, ktorá analyzuje individuálne otlačky dlaní a jedinečný vzorec žíl pod kožou.
Okrem platieb môže byť táto technológia využitá aj na odomykanie dverí domov alebo pracovísk, prípadne na využívanie verejnej dopravy. Podľa vyjadrenia jedného z manažérov spoločnosti, Guo Rizena, je tento systém spoľahlivejší ako technológia rozpoznávania tváre. "Pri technológii skenovania tváre sa ľudia môžu veľmi podobať, vezmime si napríklad dvojčatá. Ale pri platbách pomocou dlane majú aj súrodenci, ktorí vyzerajú takmer rovnako, jedinečné otlačky dlaní a vzorce žíl."
Napriek potenciálnym výhodám, odborníci na technológie a bezpečnosť varujú, že táto technológia nie je bez rizík pre súkromie. Albert Fox Cahn, výkonný riaditeľ projektu Surveillance Technology Oversight Project (STOP), uviedol, že hoci biometrické metódy platenia môžu byť pohodlné, nesú so sebou nebezpečenstvá, ktoré sa u bežných platobných kariet nevyskytujú.
"Predajcovia sú neustále napádaní a mnohokrát aj hacknutí," upozorňuje Cahn. "Keď k tomu dôjde, v najhoršom prípade musíte zmeniť číslo svojej kreditnej karty, ale len ťažko zmeníte svoj otlačok dlane. Takže to vnímame ako spôsob, ako môžu ľudia potenciálne ušetriť pár minút vo fronte za cenu svojho biometrického súkromia po zvyšok života."
Na rozdiel od bežných platobných údajov, ktoré je možné resetovať alebo zablokovať, sú biometrické údaje nemenné. Ak by sa databáza s otlačkami dlaní dostala do rúk internetových zlodejov, otvorilo by to cestu k masívnemu zneužitiu a kyberzločinci by potom získané údaje ľahko speňažili na čiernom trhu alebo ich využívali na prelomenie bezpečnostných systémov chránených biometrickými senzormi.
Profesor Edward Santow z University of Technology Sydney, ktorý sa zaoberá predovšetkým zodpovednými technológiami, neskrýva obavy, že zavádzanie biometrických platobných metód môže ľudstvo priblížiť k dystopickej spoločnosti, kde sú ľudia neustále sledovaní.
Koneckoncov, asi príliš neprekvapí, že nová technológia pochádza práve zo súčasnej Číny. Zhromažďovanie biometrických údajov je pre kyberzločincov obzvlášť veľkým lákadlom. "Keď sú vaše osobné informácie zhromažďované vo veľkom meradle, vytvára to akýsi medový hrniec pre hackerov," upozorňuje Santow. "A ak sú tieto informácie získané nelegálne, môžu byť predané na čiernom trhu a následne spôsobiť problémy, ktoré si bežný smrteľník ani nedokáže predstaviť."
Riziko zneužitia biometrických údajov nie je len teoretické, veď v minulosti už došlo k niekoľkým veľkým únikom citlivých informácií. Napríklad v roku 2019 unikli biometrické údaje viac ako jedného milióna ľudí po kybernetickom útoku na zabezpečovací systém Biostar 2. Zasažené údaje zahŕňali nielen odtlačky prstov, ale aj fotografie obličajov a ďalšie identifikačné dáta.
Navzdory týmto obavám technológia získava na popularite. Milióny ľudí už videli videá dokumentujúce jej využitie v Číne, čo naznačuje rastúci záujem o bezkontaktné a bezhotovostné platobné metódy. Avšak bez zavedenia právnych regulácií a bezpečnostných opatrení môže ľahšie ako sa na prvý pohľad zdá, táto technológia viesť k definitívnej strate súkromia a táto cesta bude bez návratu.