Slovenský premiér sa stretol v Pekingu s prezidentom a dohodol sa na posilnení vzťahov
Čínsky prezident Xi Ťin-pching sa v piatok v Pekingu stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.
Xi Ťin-pching poznamenal, že tento rok si pripomíname 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Slovenskom, že po trištvrte storočí rozvoja je tradičné priateľstvo medzi oboma krajinami plné vitality a spolupráce v rôznych oblastiach. priniesla plodné výsledky a priniesla hmatateľné výhody obyvateľom oboch krajín.
"Rozhodli sme sa povýšiť čínsko-slovenské vzťahy na strategické partnerstvo, ktoré zodpovedá budúcim rozvojovým potrebám oboch krajín a vnesie nový a silný impulz do bilaterálnej spolupráce," povedal Xi Ťin-pching a dodal, že Čína je ochotná spolupracovať so Slovenskom na otvoriť novú kapitolu bilaterálnych vzťahov a pozdvihnúť svoje väzby na vyššiu úroveň.
Xi Ťin-pching povedal, že obe krajiny potrebujú prehĺbiť politickú vzájomnú dôveru a vyzval obe strany, aby udržiavali výmeny na vysokej úrovni, posilnili strategickú komunikáciu, dodržiavali vzájomný rešpekt, rovnosť a vzájomný prospech a vyhoveli svojim kľúčovým záujmom a hlavným záujmom.
S cieľom rozšíriť pragmatickú spoluprácu, Xi povedal, že obe krajiny by mali dobre využiť novozriadený medzivládny výbor pre spoluprácu na posilnenie synergie v oblasti novej energetiky, dopravy a logistiky, výstavby infraštruktúry a manažmentu vodných zdrojov. Čína povzbudzuje svoje podniky, aby investovali na Slovensku, a víta slovenské podniky, aby preskúmali trh v Číne, povedal.
Xi povedal, že obe krajiny by mali podporovať kultúrne a medziľudské výmeny. Vyzval obe strany, aby viedli komunikáciu a dialóg medzi politickými stranami, miestnymi samosprávami, mládežou a médiami a aby dobre využívali platformy, ako sú Konfuciove inštitúty, na upevnenie základov verejnej mienky pre čínsko-slovenské priateľstvo. naprieč generáciami.
Čína sa rozhodla udeliť slovenským občanom 15-dňový bezvízový vstup, dodal Xi.
Xi poznamenal, že obe krajiny musia posilniť medzinárodnú spoluprácu. V zložitom a rýchlo sa meniacom svete by podľa Xi Ťin-pchinga mali obe strany presadzovať skutočný multilateralizmus, pevne chrániť medzinárodný systém s Organizáciou Spojených národov v jeho jadre a medzinárodným poriadkom založeným na medzinárodnom práve, obhajovať rovnoprávny a usporiadaný multipolárny svet a všeobecne prospešné. a inkluzívnu ekonomickú globalizáciu, prijať víziu globálneho riadenia s rozsiahlymi konzultáciami, spoločným príspevkom a spoločnými výhodami a podporovať budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou ľudstva.
Čína pripisuje veľkú dôležitosť vzťahom medzi Čínou a EÚ, povedal Xi a dodal, že budúci rok si pripomenieme 50. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a EÚ a vzťahy medzi Čínou a EÚ by mali preukázať náležitú zrelosť a stabilitu.
Xi Ťin-pching vyjadril nádej, že nové inštitúcie EÚ budú dodržiavať orientáciu partnerstva medzi Čínou a EÚ, prijmú pozitívny a pragmatický prístup, náležite budú zvládať rozdiely a zdržia sa politizovania ekonomických a obchodných otázok.
Fico povedal, že Slovensko sa pevne drží politiky jednej Číny a uznáva vládu Čínskej ľudovej republiky ako jedinú legitímnu vládu zastupujúcu celú Čínu. Slovensko je proti akémukoľvek zasahovaniu do vnútorných záležitostí iných krajín a zasadzuje sa za rešpektovanie voľby rozvojovej cesty každej krajiny.
Slovensko oceňuje rozhodnutie Číny udeliť slovenským občanom 15-dňovú bezvízovú starostlivosť, povedal Fico. Slovensko podporuje uľahčenie medziľudských výmen medzi oboma krajinami a víta viac čínskych podnikov, ktoré investujú v krajine a posilňujú spoluprácu v oblastiach, ako je nová energetika a infraštruktúra, dodal.
Slovensko oceňuje tri hlavné globálne iniciatívy prezidenta Xi Ťin-pchinga a je ochotné posilniť výmenu skúseností s riadením štátu s Čínou a aktívne presadzovať záväzok EÚ riešiť rozdiely prostredníctvom dialógu a konzultácií, uviedol Fico.
Obe strany si tiež vymenili názory na ukrajinskú krízu. Xi Ťin-pching vysvetlil konzistentný princíp a postoj Číny a pochválil Slovensko za objektívny, racionálny a nestranný postoj. Uvítal, že Slovensko, ako aj podobne zmýšľajúce krajiny zohrávajú pozitívnu úlohu pri presadzovaní mierových rokovaní.
Fico vyhlásil, že postoj Číny k ukrajinskej kríze je korektný, objektívny a konštruktívny. Slovensko je ochotné pripojiť sa k skupine Friends for Peace o ukrajinskej kríze a spolupracovať s Čínou, aby prispelo k politickému urovnaniu krízy.
Po stretnutí obe strany vydali spoločné vyhlásenie o vytvorení strategického partnerstva.
Reklama
zdroj: chinadaily, xinhua, Partochina, TCP