Zmena v pravidlách núti vodičov kupovať nové zimné pneumatiky. Vieme, po ktorých siahnuť.
Sezóna zimných pneumatík už pomaly, ale iste klope na dvere, preto neotáľajte a správnu obuv nakúpte včas. Medzi novými pneumatikami je rozhodne z čoho vyberať, avšak nie všetky sú vhodné, ako ukázali testy rakúskeho autoklubu ÖAMTC. Niektoré sú potom vyložene nebezpečné. Aké konkrétne teda zvoliť?
Povinnosť mať na aute obuté zimné pneumatiky platí na Slovensku od 1. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Veľa času na kúpu nových pneumatík teda nezostáva. Tento rok navyše myslite na to, že v Nemecku už vám neuznajú plášte označené skratkou M+S, ale vyžadujú priamo tie označené alpským štítom. Len taká "obuv" je totiž pripravená do skutočných zimných podmienok. U nás však nič také zatiaľ neplatí.
Každopádne pokiaľ sa po nových zimných pneumatikách práve obzeráte, možno vám veľa napovie nedávny test rakúskeho klubu ÖAMTC a jeho partnerských organizácií. V ňom experti skúmali hneď 28 zimných pneumatík s rozmermi 205/55 R16 a 215/55 R17. Zlou správou však je, že ani jedna z nich nedosiahla najlepšie hodnotenie, naopak hneď štyri dosiahli katastrofálne výsledky. Len šesť z nich autoklub nakoniec označil za vhodné. Aké sú to?
Hodnotenie prebiehalo podobne ako v škole, len s tým rozdielom, že najlepšou známkou bolo 0,5 a najhoršie 5,5. Ak teda pneumatika dostala známku 0,5 až 1,5, dosiahla hodnotenie „veľmi dobrá“, ak 1,6 až 2,5, tak „dobrá“, ak 2,6 až 3,5, tak „uspokojivá“, ak 3 ,6 až 4,5, tak „dostatočná“ a ak 4,6 až 5,5, tak „nedostatočná“.
No a ako už sme napovedali v úvode, hodnotenie „veľmi dobrá“ tento rok nedostala žiadna z testovaných zimných pneumatík, výsledku „dobrá“ (1,6 až 2,5) už sa však podarilo dosiahnuť hneď šesť z nich. Medzi šestnásťpalcovými ide konkrétne o modely Michelin Alpine 6, Goodyear UltraGrip Performance 3 a Continental WinterContact TS 870. Na rôznych povrchoch nemajú zásadnejšie slabiny a všetky sa môžu pochváliť dobrou životnosťou.
Rozdiely sú teda v detailoch. Zatiaľ čo Continental sa umiestnil na prvom mieste v rámci bezpečnosti a vyniká najmä na mokrej a zimnej vozovke, Michelin sa presadzuje v oblasti ekologických výsledkov a boduje v životnosti, opotrebovaní a účinnosti. Goodyear sa nachádza niekde medzi týmito dvoma hlavnými kritériami, a je tak akýmsi univerzálom. U sedemnásťpalcových pneumatík ide o modely Vredestein Wintrac Pro, Goodyear UltraGrip Performance 3 a Dunlop Winter Sport 5. Tie vynikajú ako v bezpečnosti, tak v ekologickom hodnotení a dajú sa teda podľa autoklubu odporučiť na kúpu.
Pokiaľ sa cez zimu vyložene nechystáte do hôr a jazdíte najmä po meste, nemusíte sa báť ani pneumatík Falken Eurowinter, Nokian Tyres Snowproof 2, Dunlop Winter Sport 5 alebo Hankook Winter i*cept RS3 v prípade rozmeru 205/55 R16. Pri rozmere 215/55 R17 sa bavíme o pneumatikách Winterhawk 4, Giti GitiWinter W2, Yokohama BluEarth Winter V906, Pirelli Cinturato Winter 2, Continental WinterContact TS 870 P, Hankook Winter i*cept RS3 alebo o Semper.
Všetky tieto pneumatiky si totiž odniesli hodnotenie „uspokojivé“ (2,6 až 3,4). To znamená, že nemajú žiadne väčšie slabiny, ale zároveň ani prednosti. Výrazné nedostatky na minimálne jednom povrchu už vykazujú šestnásťpalcové pneumatiky Pirelli Cinturato Winter 2, Vredestein Wintrac, Zeetex WH 1000 a GT Radial WinterPro2 Evo. Každopádne v ostatných aspektoch už to taká tragédia nebola, teda im patrí dostatočné ohodnotenie (3,6 až 4,5).
V prípade sedemnásťpalcových gúm možno za „uspokojivé“ označiť modely Maxxis Premitra Snow WP6, Kumho WinterCraft WP52 a Viking WinTech. Tie sa síce môžu pochváliť dobrou životnosťou, ale majú zreteľné nedostatky na suchej vozovke. Aj preto tieto pneumatiky voľte len v krajnom prípade. Pri rozmeroch 205/55 R16 sa potom rozhodne vyhnite pneumatikám Winrun Winter-max A1 WR22, ktoré boli ohodnotené najhoršou možnou známkou 5,5. Lacné pneumatiky z Číny prepadli najmä v testoch na mokrej vozovke, ktorá je práve v zime pomerne častá.
Vyvarovať by ste sa mali aj trojici pneumatík s rozmerom 215/55 R17. Najhoršiu známku 5,3 si odviezol model Davanti Wintoura+, ktorý taktiež nezvládol test na mokrej ceste. Stále veľmi zlé hodnotenie (4,9) potom zaznamenala pneumatika Kenda Wintergen 2 KR501 a so známkou 4,8 tiež Triangle WinterX TW401. Hoci v niektorých ohľadoch tieto pneumatiky uspeli, v iných naopak tvrdo zlyhali, a tak ich autoklub považuje za nevyhovujúce.
Reklama
zdroj: OAMTC, Partochina, TCP