Aj hríby a kuriatka obsahujú jeden z najprudších hubových jedov, upozorňujú odborníci.
Nie všetky huby, obsahujúce jedovaté látky, sú pre človeka jedovaté. Je to tým, že tieto látky sú v určitom druhu obsiahnuté len v nepatrných koncentráciách. Už ku koncu minulého storočia bol aj v osvedčených jedlých hubách nájdený jeden z najprudších hubových jedov, alfa amanitín.
Tými druhmi s nečakaným zložením sú jedny z dôležitých celosvetovo obchodovaných voľne rastúcich druhov húb - hríb smrekový (lat. Boletus edulis, taktiež nazývaný kráľom hubárskej ríše) a kuriatko obyčajné (lat. Cantharellus cibarius), uvádzajú odborníci MUDr. Juraj Kubička, Ing. Jozef Erhart a Mária Erhartová, v odbornej publikácii s výstižným názvom Jedovaté huby.
Spomínaný toxín α-Amanitin patrí medzi najsilnejšie jedy, s ktorými sa pri hubách môžeme stretnúť. Poškodzuje bunky pečene. Vo vyššie menovaných druhoch húb je však tento nebezpečný toxín prítomný iba v stopovom množstve. Zistiť ho možno iba len najjemnejšími chemickými metódami, takže jeho účinok sa nemôže pri jedle vôbec uplatniť. Tieto druhy požívame bez akejkoľvek ujmy rovnako ako zemiaky, ktoré v niektorých častiach obsahujú jedovatý solanín.
Niektoré huby produkujú kyanovodík, veľmi prudký jed, voňajúci po horkých mandliach, a napriek tomu sú jedlé. Tepelnou úpravou sa zrejme zničí živé jedovaté tkanivo huby a jedovatá látka prestane pôsobiť. Tiež obsah niektorých jedovatých látok v plodniciach môže značne kolísať; je to známe napríklad o muskarine. Pri jednom rozbore nájdeme značné množstvo tejto látky, pri inom je jej obsah nepatrný.
Poznáme aj rozdiely krajové, teplotné, geologické a iné. Z toho plynie niekedy aj mnoho dohadov medzi hubármi, ktorí nemôžu pochopiť, že určitý druh je niekde dobre znášaný, inde však vznikajú otravy.
Už v 80. rokoch minulého storočia sa v procese zjemňovania a spresňovania chemických rozborov prehlbovali znalosti jedovatých húb. Rovnako dôležité sú však presné pozorovania jednotlivých príznakov neznášanlivosti po požití určitých druhov húb.
Reklama
zdroj: msn, Partochina, TCP